Strona głównaStatutWładzeSprawozdania finansoweSprawozdania OPPDziałania realizowaneDziałania zrealizowaneKiosk z prasąKontakt

Działania realizowane

„Opracowanie dla potrzeb osób niewidomych i słabowidzących mapy barwno-wypukłej Płocka, na której zostaną umieszczone instytucje sakralne, parafie, instytucje działające przy parafiach.”

Projekt współfinansowany przez Urząd Miasta Płocka, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych

 

                                                                     

 

Celem projektu jest opracowanie mapy barwno-wypukłej Płocka na której zostaną umieszczone instytucje sakralne, parafie, instytucje działające przy parafiach. Do map zostanie dołączony opis, który pomoże osobom niewidomym samodzielnie dotrzeć do parafii i opisze udzielane wsparcie.

Rezultatem projektu będzie :

1.      wykonanie 50 egzemplarzy mapy w wersji wypukłej, brajlowskiej dla osób niewidomych,

2.      Wykonanie 50 egzemplarzy mapy w wersji barwnej, dla słabowidzących, z opisami wykonanymi w druku powiększonym. Mapa barwna służyć będzie uczniom niewidomym, ich rodzicom i przewodnikom osób niewidomych (do wyjaśniania zawartości mapy brajlowskiej),

3.      Nagranie 50 płyt audio w pliku mp3 z informacjami o zawartości map barwno-wypukłych z opisem ich zawartości.

 

Poniżej przedstawiono wstępny projekt tyflomap parafii rzymskokatolickich Diecezji Płockiej.

         

              

                                                                                                


images/pfron_6.jpg

 

W 2009 roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach realizacji zadań zlecanych w ramach art.36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przekazał dofinansowanie  na realizację zadania pod nazwą:

 

„SERWIS INTERNETOWY Z CZASOPISMAMI Z OTWARTEGO RYNKU PRASOWEGO

DOSTĘPNYMI DLA OSÓB NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH”

 

Utworzyliśmy i prowadzimy jedyny w Polsce internetowy serwis z prasą dla osób niewidomych. Czasopisma z otwartego rynku prasowego były dotąd niedostępnego dla tej grupy. Teraz do naszych niewidomych czytelników regularnie trafiają bezpłatnie czasopisma w formie, która jest odczytywana przez specjalistyczne oprogramowanie dla niewidomych.

Do obsługi kiosku zatrudniamy osoby niepełnosprawne w alternatywnych formach zatrudnienia.

Niech ilustracją projektu będą słowa naszych niewidomych czytelników :

 

„Od prawie dwóch lat zmuszony jestem posługiwać się syntezatorem mowy. MY też chcemy być samodzielni!

To, że nie widzimy, to nie znaczy, że nie potrafimy nic zrobić, sami przeczytać itp. Mentalność osoby widzącej nawet nie dopuszcza takiej myśli do głowy, że ja wejdę na drabinę stojącą przy drzewie, aby odciąć gałąź, albo nie wymienię baterii łazienkowej nad wanną (starej na nową) itd. Jeśli chodzi o Internet, to najbardziej irytująca jest dostępność stron, tzn. problem poruszania się po stronach, nie mówiąc już o uruchomieniu np. jakiejś audycji lub tym podobnych rzeczy. Info notkę otrzymałem od koleżanki i jestem zainteresowany czasopismami poproszę o więcej informacji. Chwała tym, co myślą o innych, a nie tylko o sobie!” (...)

                                                                                                                                                        

Dziękuję za wspaniałą wiadomość. Od dawna czekam na te tytuły  i wreszcie się doczekałam. Państwa stowarzyszenie robi bardzo dużo dobrego
dla naszego środowiska. Serdecznie pozdrawiam” (...)

 

„Cieszę się, że dzięki Państwu mogę samodzielnie czytać prasę. A samodzielność w tej kwestii jest cudownym uczuciem. Pozdrawiam i życzę sukcesów  (...).

 

„Ucieszyły mnie informacje o możliwości czytania prasy regionalnej. Przez lata byłam dziennikarką, tym bardziej jestem szczęśliwa. Życzę Stowarzyszeniu powodzenia  w tym pożytecznym dziele” (...)

 

W specjalistycznym serwisie internetowym z czasopismami z otwartego rynku prasowego, adaptowanymi na format dostępny i przyjazny dla osób niewidomych, dostępne są następujące tytuły:

1)      miesięcznik dla kobiet „Claudia”,

2)      miesięcznik dla młodzieży „Młody Technik”,

3)      miesięcznik „Gitarzysta”,

4)      tygodnik „Wprost”,

5)      tygodnik „Newsweek”,

6)      tygodnik „Polityka”,

7)      tygodnik „Polska The Times” (cotygodniowy przegląd najciekawszych artykułów)

8)      tygodnik „Dobra Kuchnia”,

9)      czasopismo lokalne z Małopolski „Gazeta Krakowska”

10)  czasopismo lokalne z Łodzi „Express Ilustrowany”,

11)  czasopismo lokalne z Wielkopolski „Głos Wielkopolski”,

12)  czasopismo lokalne z  regionu nadbałtyckiego „Dziennik Bałtycki”

13)  czasopismo lokalne z  województwa lubelskiego „Kurier Lubelski”

14)  czasopismo lokalne z  Dolnego Śląsku „Gazeta Wrocławska”

15)  czasopismo lokalne z województwa małopolskiego i podkarpackiego „Dziennik Polski”

16)  czasopismo lokalne z  Płocka „Tygodnik Płocki”,

17)  czasopismo lokalne z  Płocka „Sygnały Płockie”,

18)  czasopismo lokalne z  Płocka „Nasze Miasto”.


Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto” realizuje projekt pod nazwą: "Jedna wspólna szkoła" - wyrównanie szans w równym dostępie do edukacji uczniów niewidomych ze wsi.

Realizacja projektu jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, priorytet IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, działanie 9.5: Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.

Projekt ma zasięg regionalny. Realizowany będzie w gminach wiejskich powiatów płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego. Ma umożliwić miejscowym szkołom masowym skuteczną edukację niewidomych dzieci ze swego terenu.

Relatywnie mała grupa dzieci niewidomych ucząca się w szkołach masowych powoduje, że problem ich edukacji jest często marginalizowany.

Dzieci te i ich nauczyciele uzyskają wsparcie metodyczne, sprzętowe i techniczne. W ramach realizacji projektu zostaną opracowane metodyki wykorzystania w procesie edukacji niewidomych uczniów specjalistycznych urządzeń elektronicznych i specjalistycznych programów komputerowych dla niewidomych, do nauczania przedmiotów humanistycznych i ścisłych. Zostaną także opracowane metodyki wykorzystania specjalistycznych urządzeń elektronicznych i specjalistycznych programów komputerowych dla niewidomych, do samodzielnej pracy uczniów niewidomych w domu i do utrwalania wiedzy.

Szczegółowe informacje na temat Europejskiego Funduszu Społecznego: www.efs.gov.pl


Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto” realizuje w partnerstwie z:

  • Polskim Związkiem Niewidomych
  • Harpo Sp. z o.o „Technologia dla Niepełnosprawnych”

projekt pod nazwą „Od wykluczenia do powodzenia”, obejmujący szkolenia zawodowe i psychospołeczne dla osób niewidomych mieszkających na wsi.

Realizacja projektu jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjnego Kapitał Ludzki, priorytet VII Promocja Integracji Społecznej, działanie 7.2 Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej, poddziałanie 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Projekt skierowany jest do:

  • osób niewidomych i słabowidzących mieszkających na wsi województwa wielkopolskiego, zwłaszcza kobiet powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka, oraz młodzieży narażonej na wykluczenie społeczne.

W ramach projektu 24 osoby niewidome i słabowidzące skorzystają z:

  • indywidualnych szkoleń z zakresu orientacji przestrzennej i samoobsługi
  • szkoleń psychospołecznych (psychologicznych, tańca , nauki spędzania wolego czasu)
  • szkoleń z zakresu telepracy
  • indywidualnych szkoleń za zakresu rolnictwa i pracy w rodzinnym gospodarstwie rolnym

Partnerzy projektu:


OKRĘG WIELKOPOLSKI


HARPO


„Internetowy kiosk z prasą dostępną dla osób niewidomych i słabowidzących”

Na realizację projektu

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych

Rewolucja informacyjna sprawiła, że stały się dostępne wszystkie zgromadzone zasoby wiedzy ludzkości. Istotnym źródłem wiedzy są czasopisma. Na polskim rynku prasowym jest dostępnych kilkaset tytułów czasopism specjalistycznych i lokalnych.

Osoby niewidome, pomimo że posiadają wydajny specjalistyczny sprzęt komputerowy, nie mogą czytać czasopism, bo nie mogą odczytać grafiki, a tej w czasopismach jest coraz więcej.

Celem projektu jest usunięcie bariery w dostępie osób niewidomych i słabowidzących do społeczeństwa informacyjnego poprzez stworzenie w Płocku kiosku internetowego dla polskich niewidomych. W kiosku są dostępne czasopisma przetworzone z formatu PDF niedostępnego dla niewidomych, na dostępny im format TXT. Z czasopism usunięto także reklamy, elementy graficzne, przywrócono ciągłość tekstu, oraz dopisano tytuły i autorów artykułów.

W ciągu 18 miesięcy trwania projektu, co najmniej 10 najbardziej poszukiwanych czasopism zostanie udostępnione niewidomym, a ilość stałych czytelników wyniesie 250. W pierwszej kolejności zostaną umieszczone w kiosku czasopisma dla niewidomych kobiet i młodzieży, tj. dla grup szczególnie dyskryminowanych z powodu braku dostępu do informacji. Do oferty serwisu wprowadzono już najbardziej znane w Polsce tygodniki „Wprost” i „Newsweek” dzięki którym aktywne osoby niewidome mogą poczuć się poinformowani równo jak widzący. Niewidomi czytelnicy w trakcie trwania projektu przeczytają, co najmniej 6 000 numerów czasopism przesłanych im przez kiosk.

Copyright (c) 2008 defacto.org.pl