Strona głównaStatutWładzeSprawozdania finansoweSprawozdania OPPDziałania realizowaneDziałania zrealizowaneKiosk z prasąKontakt

Projekt „Internetowy kiosk z prasą dostępną dla osób niewidomych i słabowidzących” został zrealizowany

w okresie od 01.07.2008 do 31.12.2009.

Internetowy kiosk z prasą dla osób niewidomych był projektem innowacyjnym i nowatorskim w zakresie dostępu niewidomych do czasopism, bo w jego rezultacie zapewniono możliwość samodzielnego czytania czasopism. Dotychczasowe próby udostępnienia osobom niewidomym czasopism z wolnego rynku prasowego kończyły się niepowodzeniem.

W czasie trwania projektu 10 nowych czasopism wprowadzonych do oferty kiosku. W kiosku z czasopismami dla osób niewidomych zaoferowano:

Czasopisma ogólnopolskie: miesięcznik dla młodzieży „Młody Technik, miesięcznik „Gitarzysta”, miesięcznik „Internet” tygodnik „Wprost”, tygodnik „Polityka”, tygodnik „Newsweek”, tygodnik „Polska The Times” (cotygodniowy przegląd najciekawszych artykułów), tygodnik „Magazyn Rodzinny”, tygodnik „Męska Rzecz”, tygodnik „Dobra Kuchnia”.

W wyniku przeprowadzonej akcji informacyjnej w okresie trwania projektu zostało zarejestrowanych 316 czytelników niewidomych i słabowidzących, czytających różne ilości tytułów i korzystających z czasopism z kiosku przesyłanych poczta elektroniczną, lub nagranych na płyty CD wysyłane pocztą tradycyjną.

Osoby niewidome czasie trwania projektu przeczytały 33241 nowych czasopism, co zostało potwierdzone zapisami w komputerowej bazie danych.

Możliwość samodzielnego czytania czasopism z otwartego rynku prasowego zmieniła na lepsze sytuację osób niewidomych w ich życiu osobistym, społecznym i zawodowym. Takie informacje uzyskaliśmy od czytelników z przeprowadzanych badań ankietowych ale również z niezwykle sympatycznych e-maili i rozmów telefonicznych.

Osiągnięto większe od zakładanych wskaźniki rezultatu projektu:

  • 94,50% niewidomych czytelników napisało w ankiecie, że realizacja projektu poprawiła Ich samoocenę i poprawiła zdolności komunikacyjne z widzącą częścią społeczeństwa, zapobiegając wykluczeniu społecznemu.

  • 96,40% niewidomych czytelników napisało w ankiecie, że dzięki realizacji projektu podniosły się Ich kompetencje społeczne i zawodowe umożliwiając dostęp do społeczeństwa informacyjnego.

  • 94,59% niewidomych czytelników napisało w ankiecie, że dzięki realizacji projektu który umożliwia dostęp do aktualnych spraw poruszanych w pismach czarnodrukowych poprawiły się Ich możliwości nawiązywania i utrzymywania kontaktów towarzyskich i społecznych.

  • 77,48% niewidomych czytelników napisało w ankiecie, że dzięki temu, że realizacja projektu umożliwia dostęp do czasopism, polepszyła się Ich sytuacja na rynku pracy, oraz że pozytywnie wpływa to na wykonywanie dotychczasowej pracy.

Kiosk z czasopismami dla niewidomych, będący rezultatem projektu, pracuje nadal. Zwiększa się ilość czytelników i ilość czasopism będących w ofercie Kiosku.Jak zaplanowano, po uruchomieniu Kiosku dalsze finansowanie zapewniają dotacje z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


Stowarzyszenie „De Facto" w roku 2008 zrealizowało projekt pod nazwą „Opracowanie map barwno-wypukłych i szkolenia osób niewidomych z Płocka i powiatu Płockiego w celu samodzielnego dotarcia do miejsc użyteczności publicznej z wykorzystaniem map” w ramach programu PARTNER III Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Celem projektu było opracowanie barwno-wypukłych planów Płocka, przyjaznych i czytelnych dla osób niewidomych i słabowidzących. Mapy zostały specjalnie przygotowywane przez zespół tyflospecjalistów. Na mapę zostały naniesione obiekty użyteczności publicznej, przydatne dla osób niewidomych. Mapy barwno-wypukłe zostały wytworzone jednocześnie w brajlu i w druku powiększonym z użyciem kolorów, tak by mogły z niej korzystać osoby zupełnie niewidome jak i te, które zachowały resztki wzroku. Dodatkowo każda mapa została wyposażona w „skrótnik” użytych znaków i symboli. Jednocześnie zostały przygotowane na nośnikach przydatnych osobom niewidomym instrukcje posługiwania się mapą, oraz opis obiektów jakie znajdują się na mapach.

Stowarzyszenie „De Facto” wcześniej zrealizowało w Płocku dwa projekty. Pierwszy, miał na celu opracowanie map barwno-wypukłych otoczenia Szkoły Podstawowej nr 3 w celu umożliwienia nauki orientacji przestrzennej dzieciom niewidomym, które uczą się w tej szkole. Drugi, polegał na opracowaniu map barwno-wypukłych ulicy Tumskiej, w celu samodzielnego poruszania się osób niewidomych po tym „salonie Płocka”. W trakcie realizacji projektów okazało się, że osoby niewidome nie znają swojego miasta, jego granic, przebiegu tras komunikacyjnych, położenia głównych instytucji w Płocku.

Opracowanie map barwno-wypukłych Płocka, udostępnienie i przeszkolenie osób niewidomych i słabo widzących w czytaniu tych map, pozwoli na zdobycie wiedzy o Płocku. Ta wiedza dotąd jest dostępna jedynie w formie opisowej. Tekst nie pozwala na pokazanie istniejących relacji przestrzennych, jakie można jedynie odczytać z mapy. Tekst bywa niezrozumiały zwłaszcza dla osób niewidomych, które nie potrafią wyobrazić sobie sytuacji czy określenia, z którym wcześniej się nie spotkały.

Na mapach zostało pokazane osobom niewidomym gdzie w Płocku mieszczą się instytucje użyteczności publicznej. Zostały pokazane na mapie Płocka, w przestrzeni miasta, informacje o kierunkach, położeniu i wzajemnych odległościach obiektów znajdujących się na mapie.

W wyniku zadania zostały opracowane i wykonane 4 mapy barwno-wypukłe Płocka dostępne i nakierowane na specyficzne potrzeby osób niewidomych:

  1. Płock, mapa ogólna miasta z pokazaniem szlaków drogowych, kolejowych, głównych tras komunikacyjnych w mieście, oraz przebiegiem Wisły wraz z mostami.

  2. Płock, mapa budynków urzędów państwowych i samorządowych, takich jak Urząd Miasta Płocka, ZUS, Urząd Skarbowy, urzędy pocztowe.

  3. Płock, mapa instytucji dla osób niepełnosprawnych, takich jak delegatura PFRON, Biuro Rzecznika Osób Niepełnosprawnych, Ośrodek Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, MOPS, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Przychodnie Zdrowia ze specjalizacją okulistyczną i diabetyczną.

  4. Płock „w przypadku awarii”, z instytucjami takimi jak: Szpital na Winiarach, Szpital Miejski, Pogotowie Ratunkowe, Komenda Policji, Straż Pożarna, Wodociągi Płockie, Pogotowie energetyczne.


Stowarzyszenie zrealizowało projekt pt. „Ogólnopolski kiosk z prasą dostępną dla osób niewidomych i słabowidzących” dotyczący przetwarzania na format dostępny osobom niewidomym czasopism z polskiego rynku prasowego. „De Facto” otrzymało środki na realizację projektu w wyniku rozstrzygnięcia konkursu w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich ogłoszonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2008 roku.

Inicjatywa stworzenia serwisu internetowego z prasą lokalną dostępną dla osób niewidomych i słabo widzących z Płocka, na którą wnioskodawca otrzymał środki z Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2007, sprawdziła się na lokalnym płockim rynku osób niewidomych. Wnioskodawca dzięki temu sprawdził poprawność założeń technicznych, oraz przeprowadził ankietę wśród osób niewidomych, której wyniki potwierdziły pilną potrzebę realizacji projektu o zasięgu ogólnopolskim tj. rozszerzenia serwisu o czytelników niewidomych z całej Polski i czasopisma o zasięgu ogólnopolskim.

Celem projektu było stworzenie ogólnopolskiego kiosku z prasą dostępną dla osób niewidomych i słabowidzących, co zmierzało do usunięcia bariery w dostępie tych osób społeczeństwa informacyjnego i przez to zapobiegało wykluczeniu cyfrowemu. W kiosku są dostępne tekstowe wersje czasopism z polskiego rynku wydawniczego. W ciągu 6 miesięcy trwania projektu, 6 czasopism lokalnych zostało udostępnione niewidomym, a ilość stałych czytelników wzrosła z pierwotnych 40 czytelników kiosku lokalnego do 160 czytelników kiosku ogólnopolskiego. Czasopisma w kiosku są przystosowane do czytania przy użyciu narzędzi programowych i sprzętu komputerowego, którym posługują się osoby niewidome.

Wnioskodawca w celu zapewnienia finansowania dalszych działań w celu kontynuacji projektu aplikuje do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. PFRON w ramach sytemu zadań przewiduje dofinansowanie działań takich jak prowadzenie kiosku z prasą dla osób niewidomych, czyli „publikowania treści dostępnych dla niewidomych wydawanych drukiem powiększonym na płytach CD bądź przez internet”.


„Opracowanie i wytworzenie barwno - wypukłych planów ulicy Tumskiej, głównej ulicy Płocka”. Te czytelne dla osób niewidomych plany umożliwiają im naukę samodzielnego poruszania się i samodzielnego dotarcia do instytucji użyteczności publicznej w Płocku.

Na realizację projektu, Stowarzyszenie „De Facto” uzyskało wsparcie od Zarząd Województwa Mazowieckiego, w wyniku konkursu ogłoszonego w 2008 roku.

W wyniku realizacji projektu:

  1. Ustalono we współpracy z osobami niewidomymi, władzami samorządowymi, państwowymi wykaz instytucji użyteczności publicznej mieszczących się na Tumskiej.

  2. Zorganizowano zespół do spraw adaptacji planu ulicy Tumskiej na format dostępny i przyjazny osobom niewidomym, obejmujący osoby niewidome i słabowidzące i specjalistów tyflografii. W skład zespołu weszli wybitni specjaliści tyflografii, członkowie Zespołu Konsultacyjnego do spraw map w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii w Warszawie.

  3. Opracowano tyfloplan Tumskiej z wykazem instytucji użyteczności publicznej. Dla poprawnej realizacji celów projektu wykonano trzy części tyflomapy ulicy Tumskiej:

    • Płock - Tumska ( 1 ) – od Sienkiewicza do Królewieckiej

    • Płock - Tumska ( 2 ) – od Sienkiewicza do Kwiatka

    • Płock - Tumska ( 3 ) – od Kwiatka do Kościuszki

    • Wymienione mapy mają wersje:

      • wypukłą brajlowską

      • odpowiadającą jej tyflomapę barwną dla opiekunów osób niewidomych osób słabowidzących.

  4. Tyfloplany ulicy Tumskiej zostały przekazane osobom niewidomym, osobom słabowidzącym, szkołom płockim uczącym niewidome dzieci.

Tyfloplany ulicy Tumskiej umożliwiają zapoznanie się w domu z topografią ulicy, istniejącymi przeszkodami, po to by nauczyć się samodzielnego poruszania się. Tyfloplan ulicy Tumskiej umożliwia osobom niewidomym samodzielne dotarcie do instytucji publicznych mieszczących się na tej głównej ulicy Płocka, bowiem na Tumskiej znajduje się np. Młodzieżowy Dom Kultury, Muzeum Mazowieckie, Kino Przedwiośnie.

Nauka orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się jest podstawową potrzebą zwłaszcza młodych niewidomych, którzy chcą być aktywni teraz i przyszłości, chcą integrować się z rówieśnikami. Chcą samodzielnie dotrzeć do instytucji swojego miasta.


Projekt „DAISY to w ogóle nie znaczy stokrotka” został zrealizowany przez Stowarzyszenie „De Facto” w wyniku rozstrzygnięcia konkursu zorganizowanego w 2007 roku przez Fundację Fundusz Grantowy dla Płocka.

Projekt miał na celu usuwanie barier w edukacji uczniów niewidomych uczących się w szkołach masowych w Płocku, dzięki opracowaniu wypukłych pomocy dydaktycznych, oraz ułatwieniu dostępu do pomocy dydaktycznych dostępnych i przyjaznych dla uczniów niewidomych. Od najmłodszych lat trzeba usuwać bariery jakie napotykają dzieci niewidome i słabowidzące w dostępie do edukacji zamiast potem próbować walczyć ze skutkami braku wykształcenia. Projekt umożliwia uzyskanie wykształcenia takiego jak widzący, co zwiększa ich szanse w przyszłości na satysfakcjonujące zatrudnienie i godne życie. W ramach projektu wykonano:

  1. Stworzono (zgodnie z zasadami ustawy o ochronie danych osobowych) bazę danych dzieci niewidomych i słabowidzących uczących się w szkołach masowych w Płocku, w celu:

    • monitorowania ich potrzeb

    • udzielenia pomocy rodzicom

    • poprawy opieki nad dziećmi

  2. Powołano zespół spośród wybitnych specjalistów, tyflopedagogów, oraz nauczycieli szkół z Płocka dla opracowania lokalnych pomocy dydaktycznych. W wyniku pracy zespołu specjalistów powstały pomoce dydaktyczne do nauki orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się dzieci niewidomych i słabowidzących w postaci map barwno-wypukłych Płocka, Pasażu Roguckiego oraz otoczenia Szkoły Podstawowej nr 3.

  3. Opracowano i przekazano szkołom w których uczą się dzieci niewidome zestawy pomocy dydaktycznych dostępnych dla uczniów niewidomych i słabowidzących.


Stowarzyszenie „De Facto" w roku 2008 realizowało projekt „Serwis internetowy z prasą dla osób niewidomych i słabowidzących” w ramach programu pn. PARTNER III Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Osoby niewidome i słabo widzące powinny mieć równy dostęp do informacji. W szczególności powinny mieć równy dostęp do czasopism czarnodrukowych obecnych na polskim rynku prasowym. Na rynku polskim jest obecnie kilkaset tytułów czasopism lokalnych, kobiecych, dziecięcych, poradników dla mężczyzn, czasopism motoryzacyjnych, hobbistycznych itd.

Obecny wiek jest wiekiem informacji, a ich ilość jest tak wielka, że musi być ona segregowana i kierowana do określonego kręgu odbiorcy. Odbiorcy nie chcą się przedzierać przez masę niepotrzebnych im informacji, chcą dotrzeć szybko do tej interesującej dla nich. Dlatego media, w tym telewizja i czasopisma, stają się specjalistyczne, kierowane do określonego kręgu odbiorców.

W wyniku projektu Stowarzyszenie „De Facto” stworzyło ogólnopolski serwis z czasopismami dostępnymi dla osób niewidomych i słabowidzących, którego głównym celem jest udostępnianie czasopism osobom niewidomym z całej Polski. Osoby niewidome uzyskały równy dostęp do czasopism ogólnopolskich. Ponieważ nikt na świecie nie tworzy specjalnych wersji czasopism dla osób niewidomych, należało utworzyć jeden specjalistyczny serwis z czasopismami dostępnymi dla osób niewidomych i w ten sposób otworzyć dla nich cały rynek prasy obecnej w Polsce. W 2008 roku zwiększono zakres działania serwisu, zwiększając liczbę tytułów szczególnie pożądanych przez osoby niewidome. Wraz ze zwiększaniem ilości dostępnych tytułów zwiększyła się ilość niewidomych użytkowników serwisu. W ramach projektu zbadano oczekiwania osób niewidomych i w odpowiedzi na te oczekiwania nowe tytuły czasopism wydawane w Polsce, (w pierwszym rzędzie czasopisma kobiece, pisma hobbistyczne i publicystyczne) będą sukcesywnie wprowadzane do oferty serwisu.

Internetowy serwis z czasopismami dostępnymi dla osób niewidomych jest ważnym krokiem w tworzeniu społeczeństwa informacyjnego, albowiem zmierza do usunięcia barier w dostępie osób niewidomych do informacji. Prawo do informacji, która jest jednym z podstawowych narzędzi demokracji, jest fundamentalnym prawem każdego człowieka. Projekt przyczynił się do usunięcia przepaści cyfrowej, w dostępie do technologii informacyjnych dla osób niewidomych.


Stowarzyszenie zrealizowało projekt pt. „Serwis internetowy z prasą dla osób niewidomych i słabowidzących”, dotyczący lokalnej prasy dla osób niewidomych z Płocka. „De Facto” otrzymało środki na realizację projektu w wyniku rozstrzygnięcia konkursu w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich ogłoszonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2007 roku.

Projekt zmierzał do usunięcia barier w dostępie osób niewidomych i słabowidzących do spójnego społeczeństwa informacyjnego. Bariera napotykana przez osoby niewidome w dostępie do informacji może prowadzić do ich wykluczenia informacyjnego, a to skutkuje wykluczeniem społecznym. W każdym społeczeństwie ludzie wykształceni, rozumiejący zachodzące wokół nich zmiany „dobrze poinformowani” mają się lepiej niż ludzie nie wykształceni, nie mający dostępu do bieżących informacji.

Osoby niewidome i słabo widzące mają szczególne trudności w dotarciu do informacji i wiedzy. Wykluczenie informacyjne osób niewidomych powoduje ograniczenie możliwości funkcjonowania w społeczeństwie ludzi widzących. Brak dostępu do informacji może powodować wyraźne poczucie niższości, niedowartościowania, frustracji, braku bezpieczeństwa, zagubienia, czy niepewności.

W wyniku projektu osoby niewidome z Płocka uzyskały możliwość czytania elektronicznych wersji lokalnych gazet z płockiego rynku prasowego. Niewidomym czytelnikom z terenu Płocka zostały udostępnione czasopisma: „Sygnały Płocka”, „Tygodnik Płocki”, „Życie Płocka”. Wymienione czasopisma zostały przetworzone na format czytelny i przyjazny dla osób niewidomych.

Copyright (c) 2008 defacto.org.pl